معرفی نرم افزار GNS3

نرم افزار GNS3 (جی‌ ان‌ اس ۳) یک نرم‌ افزار رایگان به منظور شبیه‌ ساز شبکه ‌های پیچیده می باشد که تلاش می ‌کند تا حد امکان به شبکه‌ های واقعی نزدیک باشد که به سخت‌ افزار های فیزیکی شبکه نیز نیازی ندارد. جی ان اس تری محیط گرافیکی جهت ساخت شبکه‌ های پیچیده دارد. شبیه ساز GNS3 بر اساس کد Dynamips نوشته شده و این قابلیت را فراهم می سازد که کاربر بتواند IOS های سیسکو را به جای اجرا روی تجهیزات گران قیمت سیسکو، به صورت مجازی بر روی کامپیوتر اجرا نماید. نرم افزار GNS3 از ابزار های شرکت Cisco است که کاربر می تواند به کمک آن از IOS های Cisco استفاده نماید.

شبیه سازی واقعی با GNS3

نرم افزار GNS3 که جزء بهترین ها در زمینه شبیه سازی شبکه های جونیپر (Juniper) و سیسکو (Cisco) می باشد، به راحتی می تواند با اتصال به شبکه های داخلی و همچنین اینترنت و استفاده از سوییچ ها، فایروال ها و روتر ها، محیط ها و سناریو های مختلفی را به شکل مجازی شبیه سازی نماید که همه این ها بدون نیاز به پرداخت هزینه می باشد. این نرم افزار برخلاف بعضی از نرم افزار ها مثل شبیه ساز Packet Tracer که به صورت مصنوعی شبیه سازی می کنند و تحت عنوان STIMULATOR شناخته می شوند، دقیقا شرایط واقعی را تقلید و به عنوان EMULATOR شناخته می شود. GNS3 نرم افزاری است که می تواند به کامپیوتر و یا حتی سیستم های مجازی شما متصل شود و می توان با استفاده از آن تمامی سناریو های شبکه حتی سناریو هایی مانند NAT را نیز شبیه سازی کرد.

برنامه GNS3 قابل نصب در سیستم های مختلف

نرم افزار GNS3 را می توان برای روی پی سی ها اجرا کرد و با استفاده از آن می توان سناریو های عملی در محیط شبکه را به شکل مجازی طراحی و پیکربندی نمود. این نرم افزار یک جایگزین و یا ابزار مکمل بسیار عالی و قدرتمند آزمایشگاه واقعی برای مدیر شبکه، مهندسین شبکه و همچنین دانشجویانی که به دنبال اخذ گواهی نامه هایی همچون Cisco ، CCNA ، CCNP ، CCIE ، شاخه های JNCIA ، JNCIS ، JNCIE ، Juniper و Networks می باشد. همچنین به خاطر پشتیبانی از ماشین مجازی مثل نرم افزار VMware Workstation، امکان استفاده در تمامی محیط های مجازی وجود دارد.

همینطور با استفاده از این نرم افزار می توان ویژگی های متعدد سیستم عامل های IOS ، Jun OS و Cisco را قبل از پیاده سازی آن ها در محیط های واقعی آزمایش کرد. البته نرم افزار GNS3 با وجود همه این مزیت ها، معایبی نیز دارد که به عنوان نمونه می توان به نبود قابلیت دریافت تنظیمات کارت های شبکه وایرلس و ارتباط

کامل با این نوع کارت های شبکه اشاره کرد. قابل ذکر است که این نرم افزار بر روی تمامی سیستم عامل های پر استفاده مانند ویندوز، لینوکس و مک نصب می شود.

برخی از ویژگی ها نرم افزار شبیه ساز GNS3

  • امکان شبیه سازی توپولوژی های پیچیده شبکه ای
  • امکان شبیه سازی سوییچ های Frame Relay ، ATM ، Ethernet
  • توانایی برقراری ارتباط بین شبکه شبیه سازی شده با دنیای واقعی توسط GNS3
  • امکان شبیه سازی سیستم عامل های IOS ، JunOS و همچنین دیوار های آتش PIX / ASA
  • امکان ذخیره سازی محتوای بسته های اطلاعاتی موجود در شبکه با استفاده از نرم افزار Wireshark

برای دانلود می توانید به کانال تلگرام ما مراجعه فرمایید.

برای نصب کامل نیاز به VPN خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست